Dekorasyon İşlemini Kimler Yapar?

0

Hayatın sürdürüldüğü yerlerde, rahatlığın yanında estetiğin de öneminin büyük olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Gözün estetik görüşünü bozmayacak, gözü yormayacak renklerin kullanılması bir dekorasyon işlemi konusu olabileceği gibi, mobilyalara uygun yağlı boya tablosunun kullanılması da bir dekorasyon konusudur. Dekorasyonda fazla dikkat çekmeden ve gözü yormadan, kişilere aksesuarın varlığını hem hissettiren hem de hissettirmeyen estetik detaylara dikkat verilir. Zira insanlık boyunca estetik her zaman önemini koruyan bir konu olmuştur. İnsan psikolojisinde direk olarak etkisi olan dekorasyon detayları, günümüzde alanında uzman profesyoneller tarafından uygulanmaktadır. Dekorasyon işlemi çeşitli olmakla birlikte şunları barındırabilir:

  • Küçük banyo veya mutfağın estetik ve kullanışlı hale getirilmesi,
  • Salonda bulunan perde, mobilya, halı ve aksesuar öğelerinin renk bütünlüğünün sağlanması,
  • Biçim olarak kullanışsız olan bir yatak odasının düzenlenmesi,
  • Her odaya ait insanın ruh halini etkileyen renkler seçilmesi,
  • Kişilerin beğenisine göre tasarlamaların göze en hitap edecek hale getirilmesi.

Dekorasyonun Önemi

Dekorasyon yaşam alanının hem içini hem de dışını istenilen renk ve modellerde yeniden dizayn etme işidir. Birçok ev ve iş yeri sahibi yeni satın aldıkları ev ve iş alanlarını kendi karakterlerini yansıtacak şekilde oluşturmaktan hoşlanırlar. Ortama girildiğinde evin ya da iş yerinin kime ait olduğu hakkında tahminlerde bulunma olanağı sağlar. Dekorasyon, iş yerinin veya ev sahibinin karakteri hakkında ipuçları verir. Renkli bir karaktere sahip olan kişinin yaşam alanı da o derece renkli iken, daha olgun kişilerin yaşam alanları ise ağır tonlarla dekor edilir.

Ev Dekorasyonunda Destek Alabileceğiniz Kişiler

Ev dekorasyonunun gelişimi aslında yüzyıllar öncesine dayanacak kadar köklüdür. Günümüzde profesyonel bir hale gelerek meslek halini almış dekorasyon, kişilerin kişisel tercihlerine göre şekillenen stiller bütününe denir. Hayatı zengin kılan ve insan psikolojisini doğrudan etkilediği kabul edilen ev dekorasyonu bu konuda bir araç konumuna ulaşmıştır. Dekorasyon sektörüne yönelik çeşitli uzmanlık alanları türemiştir. Bu bağlamda milyonlarca dekorasyondan kolaylıkla söz edebiliriz. Uygun desen ve dizaynların birlikte harmanlanmasıyla vücut bulan dekorasyon alanında uzman tasarımcılar tarafından estetik bir bakış açısıyla gerçekleştirilir.

Dekorasyon Sürecinde Nelere Önem Verilmelidir?

Dekorasyon talebinde bulunan kişilerin tercihi doğrultusunda gerçekleşecek estetik işlemler bütünü olarak da tanımlanabilecek dekorasyon sürecinin ince elenip sık dokunması gerekir. Bu süreçte renk tercihleri ve müşterinin talepleri harmanlanarak 3d tasarımlar ile belli dekorasyon planları ortaya çıkarılır. Üretici bu noktada tasarımcının en ince şekilde işlediği taslağı hayata geçirecektir. Dekorun her ayrıntısı adeta santim santim işlenerek hayata geçirilir. En doğru aksesuar ve mobilya türleri tamamen hedef kitlenin talep ve istekleri doğrultusunda, olabilecek en mükemmel şekilde tasarlanır. Ortaya çıkan şey ise adeta bir sanat eseridir. Tüm dekorasyon çalışmaları tasarımcıların ve üreticilerin ortak çalışmaları dekoratörlerin uyum zevki ile ortaya çıkar.

Dekorasyon Yaparken Belediyeyi Bilgilendirmek Gerekiyor Mu?

Ev işi işlerinde belediyeyi bilgilendirmek çok önemli bir adımdır. Belediye yapılması istenen değişikliklere onay vermez ise işlerin ilerlemesi yasal kabul edilmez ve gerekli denetlemeler sonucunda yapı eski haline çevrilir. Yapılan onca masraf ve dökülen emek boşa gider. Ancak bu anlatılan tüm prosedürler yapının dışında yapılacak olan dekorasyonlar için geçerlidir. Ev içi tadilat ve tamirat ya da dekorasyonlarda belediye bildirim zorunlu değil hatta gereksizdir. Ancak balkonu içeri almak gibi binanın dış yapısında bir değişikliğe gidilecek ise elbette ki belediyeden izin belgesi alınmalıdır. Zabıta ekiplerinin yenilenmesi istenen bina etrafında detaylı incelemeleri yapmasının ardından verdikleri izin belgesi ile sorunsuz bir şekilde dekorasyon işleri yapılabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy